Sondaj

Sondaj

İstanbul sondaj ve su sondajı sektöründe faaliyet gösteren mühendislik firmasıyız.

Sondaj

Sondaj
Sondajın Tanım ve Açıklaması:Bir delici uç yardımı ile yeryüzünden tabana doğru 90 derece dik açı ile doğru belirli çap ve derinlikte dönen borular ile veya darbeli tel, halat ve delici uç ile kuyular açılmasına SONDAJ denir.
Sondaj sistemi ikiye ayrılır.
A. Rotary (dönerek çalışan) sondaj sistemi,
B. Percussion (darbeli) sondaj sistemi.
Bu sıralama sondajın yukarıdaki tanımını kapsamaktadır. Sondajda bir delici, yani bir matkap bulunur. Rotary sistemde; kuyuda matkaba bağlı bir borular sistemi vardır. Darbeli sistemde ise yine bir matkap bulunduğu halde kuyudaki delme işlemi sondaj makinasına bağlı çelik tel halat veya sondaj çubukları yardımı ile yapılır. Çalışma sisteminin farklı olması nedeni ile, sondajlar farklı şekilde çalışan makinalar ile yapılır. Darbeli sondajlar derinliği az sondajlardır. Bu nedenle derin sondajlarda Rotary sistem tercih edilir. Fakar her iki sondaj sisteminin birbirine üstün tarafları vardır.

SONDAJLARIN AMAÇLARI:Sondajlar genellikle aşağıda açıklanan amaçlar ile yapılır:

A. Karot ve sediman numune alınarak jeolojik tabakaları saptamak, kayaçlar ile ilgili bilgi almak.Karot ve sediman numuneler ile sondajlarda rastlana tabakalar incelenir, alınan numuneler laboratuara gönderilerek tahlil ettirilir. Analizleri yapılır, gerekli deneyler yapılır, fosiller belirlenir, bu fosiller yardımı ile tabakların yaşları saptanır veya numuneler üzerinde gerekli araştırmalar yapılır.

B. Madenlerin veya malzeme ocaklarının varlığının doğrultusunu, yatımını, derinlik ve miktarını saptamak.

C. Su aramak ve üretmek,

D. Petrol aramak ve üretmek,

E. Doğal gaz aramak ve üretmek,

F. Jeotermal kaynak aramak ve üretmek,

G. Drenaj,

H. Enjeksiyon (yer altı beton baraj inşaatı),

I. Dinamit lağımı açmak ve beton kırmak,

İ. Havalandırma bacası inşaatı,

J. Maden kazalarında can kurtarma işlemleri,

K. Yer altı nükleer denemeleri,

L. Zeminin taşıma kapasitesinin saptanması ve zemin mekaniği deneyleri için sondaj yapmak.

Bunlar genellikle temel sondajlardır. Temel sondajların yapılma amaçları; baraj, köprü, tünel, termik ve nükleer santral, fabrika, çok katlı bine gibi yapıların oturacağı zeminin incelenmesi ve taşıma kapasitesinin saptanmasıdır. Bunun için tabakaların özellikleri, su içerikleri, su kaçırma derecesi, vs. gibi fiziki ve jeolojik veriler toplanarak değerlendirilir. Bunun yanında mühendislik amaçlı sondajlarda ayrıca aşağıdaki işlemler yapılır;Standart Penetrasyon deneyleri yapılır,

Bozulmuş ve bozulmamış numuneler alınır,

Vane, dilatometre veya presyometre deneyleri yapılır,

Alüvyonun durumu incelenir ve permeabilite deneyleri yapılır,

Ana kayanın durumu belirlenir,

Hafriyat durumu incelenir, zemin sınıflandırılır ve

İstanbul Su Sondajı; Yer altı su kaynaklarından faydalanmak için profesyonel yardıma ihtiyacınız varsa, uzun yıllardır su sondajı konusunda güvenle hizmet veren firmamıza başvurabilirsiniz. İstanbul’un değişik jeolojik formasyonlarında değişik tipteki sondaj tekniklerini uygulayarak hizmet veren firmamız, su sondajından önce de mutlaka su etüdü (jeolojik – jeofizik – hidrojeolojik etüt) yapıyor. Etüt sayesinde su sondajı konusunda en verimli olan nokta belirlenerek, sondaj için çalışmaya başlanıyor. Sondajın yapılacağı nokta jeoloji mühendislerimiz tarafından inceleniyor ve yapılan etütlerle en uygun sondaj noktasıyla derinliği tespit edilip, çalışmalara başlanıyor. Sahaların uygun olduğu bölgelerde insan ve makine ekipmanlarıyla kolaylıkla sondaj yapan firmamız, sahanın dar olduğu alanlarda da portatif makinelerle sondajı gerçekleştiriyor. Şirketimiz sondajcılık faaliyetleri kapsamında karot ya da sediman numune alıyor, yer altı su seviyelerini ölçüyor, basınçlı su deneyi yapıyor, sızma, standart penetrasyon, koni penetrasyon ve boya deneyleri gerçekleştiriyor, bozulmuş ya da bozulmamış numuneleri alıyor, kuyu sapmalarını ölçüyor ve kuyuların borulanmasını gerçekleştiriyor.İstanbul su sondajı firmamız İstanbul sondaj piyasasında en büyük pazar payına sahip firmadır.
Sondaj imalatlarımız; Sondaj,Su Sondajı,Deşarj Kuyu Sondajı,İklimlendirme Sondaj Kuyuları,Isıtma Sondaj Kuyusu,Soğutma Sondaj Kuyusu,Jeotermal sondaj,Jeotermal su sondajı,Artezyen Sondaj Kuyuları alanında geniş makine parkuru ve deneyimli personelleri ile 1997 yılından beri mühendislik hizmeti vermekteyiz


Etiketler: sondaj su sondajı istanbul sondaj istanbul su sondajı

BU YAZIYI PAYLAŞ
Sonraki Yazı

BENZER YAZILAR

İstanbul Sondaj

İstanbul Sondaj; Yer altından su elde etmek için güvenilir yardıma ihtiyacınız varsa, uzun yıllardır... Devamı

Keson Kuyu - Keson Su Kuyusu

Keson kuyu ,keson kuyu fiyatları,keson kuyu bakımı,keson kuyu pompası,keson kuyu temizliği,keson kuy... Devamı

YALOVA ÇINARCIK SONDAJ

Yalova Çınarcık Sondaj Su Sondajı, Sondaj Yalova sondaj hizmeti veren İstanbul Su Sondajı, kuyu daya... Devamı


Editörün Seçtikleri

Popüler Yazılar

 • 

    0216 374 00 20     0536 256 43 43
  Copyright © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır. www.istanbulsusondaji.com
  dalgıç pompa

  dalgıç pompa servisi

  kurumsal web tasarım