KUYU TEMİZLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR

KUYU TEMİZLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR

KUYU TEMİZLEME KUYU İÇERİSİNDE BİRİKEN ÇAMURU ÇIKARMAK VE KUYU SUYUNU ARTTIRMAK İÇİN KUYU TEMİZLEME MAKİNASI İLE YAPILIR.

KUYU TEMİZLEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR

KUYU TEMİZLEME

Kuyu temizleme işlemi yapıldığı zaman sondaj su kuyusunun da kullanım açısından ömrünü uzatır.

Dalgıç pompası sisteminin de daha uzun bir süre çalışmasına neden olur. Kuyu temizleme işleminin

düzenli yapılması ekonomik açıdan da daha iyi olur ve ileriki zamanlar da meydana gelecek olan

arızalarında önüne geçmiş olur. Sondaj kuyuları kullanım yapıldığı zaman temizlenmeye ihtiyaç duyar

ve yılda bir kez mutlaka yapılması gerekir. Genellikle temizleme esnasında 25 bar yüksek basınç ve 10

bar düşük olan basınç kompresör kuyunun temizlenmesinde yardımcı olur. Kuyu temizliği genellikle

fırçalama yöntemi ile yapılır. Ancak kuyu temizliğin de firmalarsan genellikle birden fazla yöntem kullanılır. Bu yöntemler kullanıldığı zaman kuyular daha derin bir şekilde temizlenmiş olur. Her kuyunun ortalama belli bir ömrü bulunur. Temizleme süreleri de genellikle buna bağlıdır. Kuyu temizleme makinası sayesinde işlemler de daha hızlı bir şekilde yapılır. Kullanılan makinalar sayesinde kuyu temizleme işlemi daha sağlıklı bir şekilde yapılmış olur.

Kuyu temizleme faaliyette olan kuyuların yılda bir kez veya iki sene de bir daha fazla verim artışını arttırmak için yapılan işlemdir. Sondaj kuyusunun temizlenmesi için indirilen kılıf borusu genellikle deliksiz ve bir delikle olarak montajı yapılır. Zaman geçtikçe su ile gelen malzeme de filtreler de daha fazla tıkanmaya yol açar. Bu çatlaklar meydana geldiği zaman kuyu temizleme işlemi devreye girer ve gerekli olan bakım da yapılır. Tüm bu kuyu temizleme işleminde meydana gelen çatlak ve kum, pislikler de giderilmiş olur.

Kuyu Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kuyu temizleme işleminde genellikle birden fazla işlem uygulanır. Temizleme işlemi yapılacağı zaman

gerekli olan iş güvenliğinin de mutlaka alınması gerekir. Su sondaj kuyusunun içerisinde yer alan

dalgıç pompa sistemi ilk olarak kuyu dışarısına çıkartılır. Kullanılan dalgıç pompa kolon boruları da

pompasız olarak kuyu içerisine ve kuyu tabanına indirilmiş olur. 25 bar kompresör ile birlikte kolon

borularının da içerisini de kontrollü bir şekilde hava verilir. Kuyu temizleme işlemi sırasında dikkat

edilmesi gereken kuyudan temiz kokusuz su gelinceye kadar hava verilmeye devam edilmesidir.

Temizlik işlemi sonrasında ise kuyu ilk zamanda ki gibi temizliğe ve debisine de ulaşmış olur.

Kuyu temizliği işleminde kullanılan bir diğer işlem ise 10 bar düşük basınçlı kompresör ile kuyu

temizleme işleminin yapılmasıdır. Ancak bu işlem ile kuyu temizlemesi yapılacağı zaman 2 personele

ihtiyaç duyulur. Su sondaj kuyu için de yer alan dalgıç pompa kuyunun dışarısına çıkartılır. 2 adet olan

dalgıç pompa kolon borusu da kuyunun en alt kısmına indirilir. Kuyu temizliği sırasında kullanılan

borulardan bir tanesinden hava verilir ve kirli su da bu şekilde dışarıya çıkartılmış olur. Kullanılan

boruların ağzında enjektör yer alır. 10 bar kompresör ile yukarıdan aşağıya doğru hava verilir. Beden

gücüyle yapılan bir kuyu temizliği olduğu için zorlayıcı olabilir. Kuyu temizleme makinası kullanılarak yapılan bu işlemler oldukça iyi sonuçlar verir. Bu nedenle mutlaka iyi bir firma bularak gerekli olan araştırmayı da yapmak gerekir. Hem sağlık açısından hem de daha temiz sular içmeniz açısından mutlaka kuyu bakımını da aksatmamak da fayda var.

Sondaj Sıvısı İle Kuyu Temizliği

Kuyu temizleme işlemi yapılırken birçok yöntem kullanılır. Sondaj sıvısı ile yapılan kuyu temizliğinin bir diğer adı ise asit ile temizleme işlemidir. Kuyu temizleme işlemi su sorunu yaşayan kuyular da ve kil sıkıntısı olan kişilerin kuyusunda yapılır. Kilin hamurumsu bir şekilde olması sayesinde kuyu çatlakları ve filtre boru da yer alan gözeneklerin tıkanması sonucunda kuyuya geçişini de zamanla engeller. Belli bir süre sonra da pompa arızası meydana gelir. Gerekli olan malzeme kullanıldığı zaman 1-2 gün beklenir ve kuyu içerisinde bulunan yapışkan malzeme de kurutulup dökülür. Daha sonra ise enjeksiyon sistemi ile birlikte boşaltımı da sağlanmış olur. Bu işlem genellikle daha fazla tercih edilir. Bu yöntem uygulandıktan sonra genellikle yüksek miktar da verim alınır. 36 saat sonra da suyun dışarıya doğru tahliyesi yapılır. Kuyu bakımı için doğru işlemin seçilmesi oldukça önemlidir. Kuyu temizliği makinesi de kullanılarak bu işlem çok daha rahat bir şekilde yapılır. Kuyu temizleme fiyatları da daha çok yapılan uygulamaya göre değişiklik gösterir. Kuyu temizleme işlemleri yapıldığı zaman içinden gelen su da daha berrak ve temiz olur. Su çektiğiniz zaman eğer sular da bir sorun varsa genellikle koku gelme ve bakteri oluşma gibi işlemler meydana geliyorsa muhakkak bir firmayla anlaşarak kuyu temizleme işlemi yapılmalıdır.

 

Kuyu Temizlemenin Avantajları

Düzenli olarak kuyu temizleme işlemi yapıldığı zaman suya karşı meydana gelen bakteriler de

zamanla hızlı bir şekilde önlenir. Yararlı bakterilerin suda daha fazla bulunmasına da yardımcı olur. Kuyu da kullanılan dalgıç pompasını kum ve çakıl gibi maddelerden arındırarak kullanım süresini de arttırmanız mümkün. Bu nesenle kuyu temizleme işlemi yapılır.

Düzenli olarak kuyu bakımı yapıldığı zaman dalgıç pompasını da servise vermenize gerek kalmaz. Kuyu

da kullanılan hortum ve filtre gibi ürünlerin de tıkanmasını önleyerek suyu daha temiz bir şekilde

kullanabilirsiniz. Kuyu temizleme yaptırdığınız zaman birçok avantajı bulunur. En önemli özelliği ise zararlı bakterilerin zamanla kaybolmasıdır. Su kuyusu içerisinde yer alan oksitlenmiş maddeler de temizlik sonrasında dışarıya aktarılır. Özellikle dalgıç pompasının ömrünü uzatması da oldukça önemlidir. Kuyu bakımı işlemi sırasında kuyuya daha fazla kumun dolmasını da engeller. Kuyu da çalışan hidrofor fanları da bakımdan sonra daha rahat bir şekilde çalışır. Aynı zaman da su arıtma maliyetleriniz de zamanla düşer. Kuyu kullanan kişilerin mutlaka iyi bir firmadan bu konuda destek alması gerekir. Kuyu temizleme işlemi sağlık açısından da yapılması gereken bir işlemdir. Kuyunuza uygun olan bakımı yaptırarak bu konuda firmalarsan yardım alabilirsiniz.

Kuyu bakımı işlemi yapıldığı zaman dalgıç pompası tekrar kuyuya indirilmiş olur. Kuyu temizleme işlemi bittikten sonra su sondaj kuyusu da gerekli olan debiye ulaşır. Kuyu temizleme işlemi bittikten sonra tamamen %100 temizlendiği söylenemez. Ancak kuyu temizleme işleminin yapılması gereken belli dönemler bulunur. Kuyu temizleme fiyatları her firmada değişiklik gösterir. Genellikle kuyunun büyüklüğüne göre fiyat belirlemesi yapılır. Kuyu bakımı işlemi yapılacağı zaman mutlaka diğer firmalardan da bilgi alınmasında fayda var. Böylelikle çok daha hızlı ve kolay bir şekilde kuyu temizleme de yapılmış olur.

Kuyu Temizleme İçin Firma Seçimi

Kuyu temizleme yapılacağı zaman her firmadan bu konuda yardım almamak gerekir. Çünkü her firma kuyunun tama dibine girerek gerekli olan temizlemeyi yapmaz. Kuyu temizleme sırasında genellikle kullanılan uygulamalar önemlidir. Ancak firma seçiminizde ilk olarak kullanılan su kuyusan gelip bakarak hangi yöntemin uygulanacağına karar verilir. Kullanılan yöntemlerden sonra genellikle su kullanımına da hemen başlanır. Kuyu temizleme işlemi bittikten sonra suyunuzun daha berrak ve temiz geldiğini de görmüş olursunuz.


Etiketler: kuyu temizleme kuyu temizliği kuyu temizleme makinası kuyu temizleme işlemi nasıl yapılır kuyu temizleme fiyatları

BU YAZIYI PAYLAŞ
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BENZER YAZILAR

BEYKOZ KUYU TEMİZLİĞİ

Beykoz Kuyu Temizliği Kuyu Temizleme Kuyu Bakımı Kuyu İnkişafı Kuyu Geliştirme Ve Kuyu Açma İşlerini... Devamı

Başakşehir Kuyu Temizleme

Başakşehir ilçesinde kuyu temizleme, kuyu temizliği, kuyu inkişafı, kuyu bakımı, kuyu geliştirme işl... Devamı

Ümraniye Kuyu Temizleme

Ümraniye kuyu temizleme, kuyu temizliği, kuyu inkişafı, kuyu bakımı, kuyu geliştirme ve su kuyusu iş... Devamı


Editörün Seçtikleri

Popüler Yazılar

 • 

    0216 374 00 20     0536 256 43 43
  Copyright © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır. www.istanbulsusondaji.com
  dalgıç pompa

  dalgıç pompa servisi

  kurumsal web tasarım